Szkolenia online

MDR (Mandatory Disclosure Rules) – raportowanie schematów podatkowych w praktyce

 

Szkolenie ma na celu praktyczne i kompleksowe przedstawienie zagadnień związanych z obowiązkiem raportowania schematów podatkowych MDR, wprowadzonego do polskiego porządku prawnego z dniem 1 stycznia 2019 r.  Szkolenie uwzględnia zmiany w przepisach MDR wprowadzone z dniem 1 lipca 2020 r.

Podczas szkolenia trener zaprezentuje, jak należy prawidłowo identyfikować schematy podatkowe, wskazując krok po kroku kolejne czynności. Wszyscy uczestniczy szkolenia otrzymają dokument opracowany przez specjalistów ICT ? “Procedura identyfikacji schematów podatkowych“, ułatwiający samodzielną identyfikację schematów podatkowych w firmie.


Spółka ALF zakupiła od Spółki BETA bazę klientów. Spółki ALF i BETA są spółkami z siedzibami na terytorium Rzeczypospolitej i są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów o cenach transferowych. Zakupiona baza klientów zawiera następujące informacje: nazwa, adres, inne dane kontaktowe, wybrane informacje finansowe dotyczące aktualnie czynnych klientów oraz umów zawartych przez spółkę zbywającą z jej klientami, a regulujących sprzedaż produktów.

Czy zakup przez Spółkę ALF bazy klientów od podmiotu powiązanego ? Spółki BETA może rodzić obowiązki wynikające z przepisów o schematach podatkowych?

Przeniesienie bazy klientów między podmiotami powiązanymi co do zasady rodzi obowiązki sprawozdawcze z zakresu przepisów MDR.

? Jak sobie poradzić z tym obowiązkiem w praktyce?

? W jakim terminie należy wysłać MDR ? 1?

? Kto i w jaki sposób może wysłać MDR ? 1 do Szefa KAS?

? Jakie informacje należy podać w formularzu MDR ? 1?

? Co zrobić jeśli przeniesienie bazy klientów nastąpiło w latach wcześniejszych i termin na złożenie MDR ? 1 już upłynął?

? Czy można złożyć czynny żal?

? Kto musi podpisać formularz MDR ? 1?

? Czy jeśli przeniesienie bazy klientów miało miejsce z podmiotem zagranicznym, to także może wystąpić obowiązek MDR?

A może masz inne pytania w tym zakresie?

Zapisz się już dziś na szkolenie, pokażemy na przykładach jak prawidłowo identyfikować schematy i w razie potrzeby dopełnić obowiązków sprawozdawczych.

 

Uczestnicy w trakcie szkolenia otrzymają wiedzę na temat:

  • właściwej interpretacji przepisów oraz wydanych przez Ministerstwo Finansów objaśnień;
  • przykładów schematów podatkowych pozwalających na samodzielną weryfikację czy dane uzgodnienie, rozwiązanie zastosowane w przedsiębiorstwie spełnia definicję zaproponowaną przez ustawodawcę;
  • kryteriów, które wskazują czy w przypadku zidentyfikowania schematu podatkowego należy dokonać obowiązku raportowania do Szefa KAS;
  • procedury wewnętrznej MDR (kto jest w obowiązku);
  • poprawnego wypełnienia formularzy MDR tak, aby nie zostały zakwestionowane przez organy podatkowe;
  • dotychczasowych doświadczeń odnośnie procesu raportowania schematów podatkowych nabytych przez prowadzących szkolenie;
  • praktycznych wskazówek dotyczących raportowania MDR;
  • raportowania MDR po upływie terminu
  • identyfikacji schematów podatkowych w firmie.

UWAGA! W momencie odwołania na terenie Rzeczypospolitej stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii w związku z COVID-19 zostanie odwieszony również obowiązek raportowania schematów podatkowych krajowych.

 •  
 
}

Szkolenie online

Terminy:

31.05

22.06

Godziny

10:00 – 15:00

Cena szkolenia

390 zł netto (+23% VAT) / os.

310 zł netto (+23% VAT) / os. w momencie zgłoszenia dwóch lub więcej osób

RABAT

 • 20% przy zapisie najpóźniej 2 tygodnie przed szkoleniem

Dodatkowe informacje

 • Wydarzenie realizowane na żywo
 • aktualności, zmiany, praktyczne podejście
 • indywidualne konsultacje z trenerem w przerwach szkolenia oraz przez dwa tygodnie po wydarzeniu
 • 5 dniowy dostęp do nagrania po zakończeniu szkolenia

Trenerzy prowadzący szkolenie:

Dr Jarosław F. Mika

Doradca podatkowy. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie z zakresu prawa podatkowego – najpierw jako członek zarządów spółek kapitałowych polskich oraz z udziałem kapitału zagranicznego a następnie jako doradca podatkowy (numer wpisu 10 625).

Doświadczenie z zakresu podatków zdobywał m.in. w KPMG, CC&M. Autor kilkunastu publikacji dotyczących problematyki prawa podatkowego (Przegląd Podatkowy, Monitor Podatkowy) oraz książek: ?Ceny transferowe. Komentarz do rozporządzeń. Metody szacowania i analizy cen transferowych. Obowiązki sprawozdawcze. Schematy podatkowe MDR. Przykłady.? (C.H. Beck, Warszawa 2019), ?Ceny transferowe. 259 wyjaśnień i interpretacji? (Wolters Kluwer, Warszawa 2018), ?Ceny transferowe. Komentarz do rozporządzenia Ministra Finansów. Metody ustalania i szacowania cen transferowych. Przykłady? (C.H. Beck, Warszawa 2014, wydanie 2 w 2017 roku), ?Podatkowe aspekty działalności w specjalnych strefach ekonomicznych? (Unimex, Wrocław 2012), “Ceny transferowe. Dokumentacje podatkowe. Odpowiedzialność karna skarbowa” (C.H. Beck, Warszawa 2007).

Członek Komisji Konkursowej III Edycji (2016/2017) konkursu na najlepszą pracę magisterską w zakresie prawa podatkowego organizowanego przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych.

Paweł Rosiński

Doradca podatkowy nr 13 408. Starszy konsultant podatkowy w Instytucie Cen Transferowych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Praktyk prawa podatkowego zwłaszcza w zakresie podatków dochodowych, podatków międzynarodowych oraz podatku od nieruchomości; prelegent na szkoleniach z zakresu raportowania schematów podatkowych (MDR).

W Instytucie Cen Transferowych Sp. z o.o. w Warszawie zajmuje się m.in. raportowaniem schematów podatkowych (MDR). Posiada doświadczenie w administracji skarbowej, gdzie prowadził postępowania podatkowe z zakresu podatków dochodowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera.

Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, ale niezbędne do skorzystania z Newslettera. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści danych osobowych oraz ich poprawiania. Administratorem danych osobowych jest Instytut Cen Transferowych Sp. z o.o. Dane osobowe zawarte w powyższym formularzu będą przetwarzane w celu realizacji usługi Newsletter.

X