Bezpłatny eBook

Zapraszamy do zapoznania się z wykazem eBooków opracowanych przez Specjalistów ICT.

W celu otrzymania bezpłatnego eBooka na Państwa skrzynkę pocztową, serdecznie zapraszamy do pozostawienia danych kontaktowych za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie danego eBooka.

Od początku 2021 roku obowiązuje nowy przepis regulujący obowiązek sporządzenia oraz publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej (art. 27c ustawy o CIT). Przedmiotowy eBook zawiera informacje, które mają na celu odpowiedzieć na kluczowe pytania i ułatwić podmiotom przygotowanie strategii podatkowej.

Transakcje z rajami podatkowymi w 2021 r.

Od początku 2021 roku obowiązują nowe kontrowersyjne przepisy wprowadzające zmiany w transakcjach dokonywanych z podmiotami mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.

Niniejszy e-book porusza kluczowe kwestie związane z transakcjami dokonywanymi z podmiotami rajowymi, przy uwzględnieniu Projektu Objaśnień podatkowych Ministerstwa Finansów z 2 marca 2021 r. – ,,Objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 4 – Domniemanie oraz należyta staranność, o których mowa w art. 11o ust. 1b ustawy o CIT oraz art. 23za ust. 1b ustawy o PIT.”

Temat obowiązku raportowania schematów podatkowych budzi wiele wątpliwości. eBook dotyczący praktycznych aspektów MDR ma na celu pomoc w identyfikacji schematów podatkowych oraz określeniu czy jest wymagane raportowanie.

Mamy nadzieję, że ułatwi on czytelnikowi zrozumienie tematu i obranie właściwej ścieżki postępowania. Dla zagadnień opisujących obowiązek raportowania schematów podatkowych przytoczono stosowne przykłady pozwalające odnieść się do realnych sytuacji mogących wystąpić w firmie. 

Transakcje dokonywane przez podmioty powiązane należące do grup kapitałowych cieszą się zainteresowaniem władz podatkowych nie tylko w Polsce, ale też w większości państw świata. Wysoka ekspozycja ryzyka podatkowego składania organy kontroli skarbowej i podatkowej do weryfikacji warunków transakcji wewnątrzgrupowych.

Od 1.01.2019 r. weszły w życie znowelizowane przepisy w zakresie cen transferowych. Nowe regulacje wprowadziły istotne zmiany, których celem po pierwsze jest jeszcze większe dostosowanie polskich regulacji do rekomendacji OECD, po drugie zaś ograniczenie transferu zysków poza granice Polski.

Nowe zasady pobierania podatku u źródła są problematyczne dla podatników. Aktualna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią jeszcze bardziej skomplikowała prawidłowe dopełnienie obowiązków związanych z poborem podatku u źródła.
Nowe zasady mają na celu uszczelnienie regulacji podatkowych oraz zminimalizowanie sztucznego wykorzystywania jurysdykcji podatkowych, mających korzystne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
W konsekwencji płatnicy mają szereg dodatkowych obowiązków  np. weryfikację kontrahenta, a w konsekwencji są zobowiązani do odprowadzenia podatku.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera.

Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, ale niezbędne do skorzystania z Newslettera. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści danych osobowych oraz ich poprawiania. Administratorem danych osobowych jest Instytut Cen Transferowych Sp. z o.o. Dane osobowe zawarte w powyższym formularzu będą przetwarzane w celu realizacji usługi Newsletter.

X