Webinar

Podatek u źródła ? zmiany od 2022 roku

 

16 listopada 2021 roku Prezydent podpisał październikowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, którego przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. Ustawa ta wprowadzi długo wyczekiwane zmiany, które dotyczyć będą podmiotów dokonujących wypłat należności do zagranicznych kontrahentów – nierezydentów.

Zgodnie z założeniami projektu, po kilkuletnim okresie zawieszenia w życie wejdzie mechanizm pay and refund, którego zakres zostanie jednak w znaczący sposób zmodyfikowany.

Trudno jednoznacznie ocenić charakter wprowadzanych zmian. Nie brak jest takich, które przysporzą podatnikom nie lada problemów związanych z rozliczaniem płatności podlegających podatkowi u źródła. Samo wprowadzenie mechanizmu pay and refund i związany z nim długotrwały proces odzyskiwania wpłaconego podatku będzie znaczącym utrudnieniem. Pomimo to, niektóre z proponowanych zmian, takie jak: zawężenie zakresu pay and refund do płatności o charakterze biernym na rzecz podmiotów powiązanych, możliwość podpisania oświadczenia zgodnie z reprezentacją, rozszerzenie zakresu stosowania opinii na preferencje wynikające z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, wprowadzenie na stałe możliwości posługiwania się kopią certyfikatu rezydencji podatkowej czy zmiana raportowania poprzez zastąpienie obecnych formularzy jedną schemą, należy ocenić pozytywnie, biorąc pod uwagę ich pierwotne planowane brzmienie.

W związku z nowymi przepisami zapraszamy Państwa na webinar poświęcony tematyce zmian w podatku u źródła, które wejdą w życie od stycznia 2022 r. Podczas spotkania omówione zostaną takie zagadnienia jak:

  1. Podatek u źródła ? wprowadzenie.
  2. Mechanizm pay and refund.
  3. Wniosek o zwrot podatku.
  4. Opinia o stosowaniu zwolnienia.
  5. Oświadczenie płatnika o posiadaniu wymaganych dokumentów.
  6. Rzeczywisty właściciel należności.
  7. Należyta staranność w podatku u źródła.
  8. Kopia certyfikatu rezydencji podatkowej.
  9. Raportowanie w podatku u źródła.
  10. Podsumowanie zmian.

25.11.2021

Godzina

14:00

Cena szkolenia

wydarzenie bezpłatne

Trener prowadzący webinar:

Magdalena Świątkiewicz

Absolwentka prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w kancelarii prawnej oraz w kancelarii brokerskiej.

W Instytucie Cen Transferowych zajmuje się sporządzeniem dokumentacji podatkowych, artykułów oraz alertów.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera.

Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, ale niezbędne do skorzystania z Newslettera. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści danych osobowych oraz ich poprawiania. Administratorem danych osobowych jest Instytut Cen Transferowych Sp. z o.o. Dane osobowe zawarte w powyższym formularzu będą przetwarzane w celu realizacji usługi Newsletter.

X