Estoński CIT

Estoński CIT

 

Od 1 stycznia 2022r. weszły w życie zmiany, które znacznie uprościły zasady opodatkowania tzw. estońskim CIT.

Jest to rozwiązanie skierowane przede wszystkim do firm, które znaczną część osiąganego zysku przeznaczają na inwestycje. Mechanizm opodatkowania estońskim CIT działa bowiem w ten sposób, że obowiązek zapłaty podatku powstaje przy transferze zysku ze spółki do wspólnika. Tak długo jak wypracowane zyski będą reinwestowane lub po prostu pozostawione w spółce – opodatkowanie nie wystąpi. Jednakże, nawet przy transferze do wspólnika, efektywne opodatkowanie wypłacanego zysku będzie niższe niż na zasadach ogólnych.

Ponadto, estoński CIT pozwala uniknąć wielu niekorzystnych zmian wprowadzonych przez tzw. Polski Ład, m. in. spółka objęta estońskim CIT nie podlega opodatkowaniu minimalnym podatkiem przychodowym oraz przepisom o ukrytej dywidendzie.

Proponowane przez nas wsparcie obejmuje:

  • weryfikację spełnienia warunków wejścia w estoński CIT,
  • kalkulację prognozowanych oszczędności podatkowych,
  • wskazanie obszarów ryzyka,
  • przeprowadzenie krok po kroku przez proces zmian zasad opodatkowania,
  • doradztwo przy bieżących rozliczeniach podatku.

Zapraszamy również na szkolenie:

 •  

Napisz do Nas

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera.

Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, ale niezbędne do skorzystania z Newslettera. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści danych osobowych oraz ich poprawiania. Administratorem danych osobowych jest Instytut Cen Transferowych Sp. z o.o. Dane osobowe zawarte w powyższym formularzu będą przetwarzane w celu realizacji usługi Newsletter.

X