Szukaj
Close this search box.

Czy transakcja polegająca na odkupieniu certyfikatów inwestycyjnych w celu ich umorzenia podlega regulacjom z zakresu cen transferowych?

W dniu 5 marca 2024 r. Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną o sygn. 0111-KDIB1-1.4010.19.2024.2.AW w zakresie ustalenia, czy transakcja polegająca na odkupieniu certyfikatów inwestycyjnych w celu ich umorzenia podlega regulacjom z zakresu cen transferowych.

Stan faktyczny

W analizowanym stanie faktycznym Wnioskodawca jest polskim funduszem inwestycyjnym zamkniętym. Fundusz został utworzony na czas nieoznaczony, a jego celem inwestycyjnym jest osiąganie przychodów z lokat netto oraz wzrost wartości aktywów Funduszu w wyniku wzrostu wartości lokat. Działalność Funduszu jest uregulowana ustawą o funduszach inwestycyjnych. Jednym z zadań funduszy jest emitowanie certyfikatów inwestycyjnych na rzecz uczestników Funduszy.

Jednocześnie w ramach prowadzonej działalności Fundusz przeprowadza wykupy (uprzednio wyemitowanych) certyfikatów inwestycyjnych. Wykup ten jest dokonywany wyłącznie na żądanie Uczestnika – czego skutkiem jest umorzenie certyfikatu. Operacja tego rodzaju jest i będzie przeprowadzana na zasadach określonych w statutach Funduszy oraz zgodnie z przepisami ustawy o funduszach inwestycyjnych.

Zgodnie z regulacjami, cena wykupu certyfikatów inwestycyjnych musi być ustalana na podstawie art. 139 ust. 4 Ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi.

W świetle powyższego powstała wątpliwość, czy transakcja polegająca na odkupieniu przez Wnioskodawcę od Uczestnika certyfikatów inwestycyjnych w celu ich umorzenia podlega regulacjom z zakresu cen transferowych.

Stanowisko Organu podatkowego

Stosownie do art. 11b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, obowiązek przygotowania dokumentacji cen transferowych nie dotyczy sytuacji, w której cena będąca przedmiotem transakcji kontrolowanej wynika z przepisów ustaw lub wydanych na ich podstawie aktów normatywnych.

Zgodnie z przepisami Ustawy o funduszach, w odniesieniu do transakcji wykupu przez Fundusz certyfikatów inwestycyjnych, przy ustalaniu ceny wykupu Fundusz – w ściśle określony w ustawie sposób, zgodnie z art. 139 ust. 4 ustawy o funduszach, wykupuje certyfikaty, a cena wykupu jest równa wartości aktywów netto Funduszu, przypadającej na certyfikat inwestycyjny, według wyceny tych aktywów z dnia wykupu.

W świetle powyższego sposób ustalenia ceny wykupu został ściśle określony w ustawie o funduszach.

Dodatkowo należy nadmienić, iż sformułowanie „wydanych na ich podstawie aktów normatywnych” oznacza, iż przepis odnosi się również do wydanych na podstawie ustawowej delegacji rozporządzeń.

Wobec powyższego art. 11b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie będzie miał zastosowania do transakcji, w zakresie których metodologia ustalenia wynagrodzenia wynika z podobieństwa do brzmienia regulacji i tym samym nie wynika wprost z brzmienia przepisów.

Autor: Beata Rawa-Miszczuk – Transfer Pricing Manager

Zobacz także

W dniu 8 sierpnia 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną o sygn. 0111-KDIB1-2.4010.398.2024.2.BD w celu ustalenia czy...
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą obowiązku stosowania cen transferowych oraz sporządzania dokumentacji cen transferowych w przypadku transakcji...
17 lipca 2024 r. została wydana interpretacja indywidualna (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.278.2024.1.AW) w sprawie skutków podatkowych dla podatkowej grupy kapitałowej (PGK). Wnioskodawca...