Szukaj
Close this search box.

Ewidencjonowanie korekt cen transferowych wystawionych w 2019 r.

Ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2193) wprowadziła z dniem 1 stycznia 2019 r. przepisy szczególne dotyczące zasad ujmowania tzw. korekt cen transferowych (ang. transfer pricing compensating adjustments). Przypomnijmy, iż korekty cen transferowych są mechanizmem stosowanym w międzynarodowych grupach kapitałowych polegającym na tym, iż podatnik koryguje cenę (dochód) w transakcjach z podmiotami powiązanymi. Taka korekta ma na celu zapewnienie rynkowego poziomu rentowności podmiotów.

Ministerstwo Finansów wydało wyjaśnienie dotyczące ewidencjonowania korekt cen transferowych wystawionych w 2019 r. a dotyczących transakcji lub innych zdarzeń realizowanych w 2018 r. zgodnie z którym korekty cen transferowych wystawione w 2019 r., dotyczące transakcji lub innych zdarzeń realizowanych w 2018 r., powinny być ujmowane w księgach podatkowych na zasadach wynikających z przepisów obowiązujących do końca 2018 r.

Przepisy wprowadzone ?ustawą zmieniającą? znajdą zastosowanie do korekt cen transferowych dotyczących transakcji kontrolowanych realizowanych od 1 stycznia 2019 r. Powyższe wynika z art. 26 ust. 1 ?ustawy zmieniającej?, zgodnie z którym zmienione przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stosuje się do transakcji lub innych zdarzeń, rozpoczętych i niezakończonych przed dniem 1 stycznia 2019 r., w ramach tej części transakcji lub innych zdarzeń, które są realizowane w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2018 r.

Autor: Beata Rawa ? starszy konsultant podatkowy


?? Pobierz bezpłatny eBook dotyczący cen transferowych po zmianach ??
Potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu dokumentacji cen transferowych? Skontaktuj się z nami ?

Zobacz także

Wiele osób zajmujących się tematyką podatkową ma trudności z rozróżnieniem pojęć „minimalny podatek dochodowy” oraz „globalny podatek minimalny”. Choć oba...
Organy skarbowe coraz częściej dokonują kontroli transakcji między podmiotami powiązanymi. Na przestrzeni lat 2019-2021 liczba złożonych informacji o cenach transferowych...