Dziś na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany datowany na 26 kwietnia 2023 r. projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Projektowany akt wykonawczy zakłada z dniem 1 lipca 2023 r. utratę mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 12 maja 2022 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1028) i tym samym odwołanie na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
 
Jeżeli projekt wejdzie w życie, a ustawodawca nie zdecyduje się na zmiany w przepisach szczególnych dotyczących obowiązków MDR, to z początkiem lipca powróci obowiązek raportowania schematów innych niż transgraniczne, czyli tzw. schematów krajowych.
 
W takim przypadku, przede wszystkim zostaną odwieszone terminy na raportowanie schematów krajowych, które miały miejsce w okresie od 31 marca 2020 r. do 30 czerwca 2023 r. Podatnicy będą mieli 6️⃣0️⃣ dni na wysłanie formularza MDR – 1 do Szefa KAS o stosownym schemacie krajowym. Ponadto od lipca na bieżąco, czyli w terminie 3️⃣0️⃣ dni, trzeba będzie raportować wszystkie schematy podatkowe – zarówno transgraniczne (obowiązek bieżącego raportowania schematów transgranicznych jest przywrócony od 1 stycznia 2021 r.) jak i schematy krajowe.
 
Nie można wykluczyć, że ustawodawca wprowadzi zmiany w przepisach MDR i wówczas terminy raportowania będą inne. Mając na uwadze powyższe, rekomendujemy na bieżąco śledzić działania legislacyjne lub nasze media społecznościowe.
W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami ➡️ KONTAKT Z EKSPERTAMI ICT.
X