W ostatnim czasie kształtuje się korzystna dla podatników praktyka interpretacyjna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków na posiłki pracowników. W interpretacji indywidualnej nr 0111-KDWB.4010.56.2023.1.AW z 13 września 2023 r. DKIS zgodził się z Wnioskodawcą (Spółką) i uznał, że ponoszone przez pracodawcę wydatki dotyczące nabycia usług cateringowych z przeznaczeniem dla pracowników są przejawem starań Spółki o poprawę warunków i atmosfery pracy, a w konsekwencji zwiększania wydajności pracy z przełożeniem na uzyskiwane przez spółkę przychody.

Rozstrzygnięcie DKIS dotyczyło sytuacji, w której Spółka finansuje posiłki w kwocie 8 zł dziennie każdemu pracownikowi. Skorzystanie z tego programu przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu w Spółce na podstawie umowy o pracę od pierwszego dnia pracy i jest dobrowolne. Pracownik, który chce skorzystać z takiego dofinansowania obowiązany jest wypełnić deklarację przystąpienia do programu. Spółka jako pracodawca pokrywa wydatki na catering ze środków obrotowych.

Należy podkreślić, że takie pozytywne stanowisko fiskusa dotyczy tylko wydatków na posiłki dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, które zostały sfinansowane ze środków obrotowych spółki, a także nie miały na celu wykreowania pozytywnego obrazu podatnika. W przypadku wydatków na posiłki dla osób współpracujących na zasadach B2B oraz osób wykonujących usługi w ramach umów cywilnoprawnych organ interpretacyjny zajmuje co do zasady odmienne stanowisko i wyklucza możliwość zaliczenia takich wydatków do kosztów uzyskania przychodu, co potwierdza interpretacja indywidualna z dnia 23 czerwca 2023 r. sygn.: 0111-KDIB2-1.4010.116.2023.2.BJ.

 

Autor: Karol Klauziński – Doradca podatkowy nr wpisu 14 276

 


Potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu dokumentacji cen transferowych – Skontaktuj się z nami.
X